11 rad jak si opravit mobil sám

Je váš nový telefon rozbitý? Přemýšleli jste někdy o tom, že si to opravíte sami?

 

Pro mnoho lidí je oprava vlastního smartphonu obvykle zcela novou oblastí, a proto s sebou nese určitou míru nejistoty.

My v MobilCare jsme vám sepsali pár bodů čeho se držet, aby domácí "oprava" neměla katastrofální výsledky.
Rozhodně, než se do čehokoliv pustíte, mějte na paměti, že oprava telefonu může být složitá, je velmi citlivá na jemnou motoriku, na trpělivost a trochu odhodlání. Pokud se na to necítíte, zajděte k nám do servisu v Pardubicích, nebo Vám objednáme kurýra a o opravu Vašeho mobilu se postaráme my.

 

ALE POJĎME UŽ NA TO.

Proč si to opravit sám?

Existuje několik důvodů, proč byste mohli opravit poškozený mobil sami:

Chováte se udržitelně

Prasklý displej, slabá baterie – důvodů, proč už nejste s telefonem spokojeni, může být mnoho. Než si ale koupíte nový, měli byste přemýšlet o udržitelnější variantě! Oprava mobilního telefonu vám dává šanci vyměnit pouze opravdu vadný díl. Tímto způsobem osobně přispíváte k využívání méně zdrojů a ochraně životního prostředí.

Ušetříte peníze

Oprava mobilního telefonu je téměř vždy levnější než přímý nákup nového zařízení. Pokud opravu provádíte i sami, ušetříte náklady na opravnu.

Udržujte kontrolu

Pokud svůj smartphone opravíte sami, nemusíte jej nechávat v rukou někoho jiného a odhalovat svá data. Vy sami rozhodujete, kdy začít s opravou a jak dlouho bude trvat. Čekací doby, doby oprav – to není váš problém.

Zabavíš se

Je pravda, že důvod může na první pohled znít praštěně, ale: Je prostě vzrušující podívat se dovnitř smartphonu a lépe porozumět tomu, jak je zkonstruován. Také na sebe můžete být hrdí, když telefon po opravě znovu složíte a opět funguje perfektně.


Jak připravit opravu

Abyste zajistili, že oprava vašeho smartphonu bude úspěch, doporučujeme vám postupovat podle těchto 11 tipů.

1. Věnujte pozornost kvalitě vašeho náhradního dílu

Na internetu si můžete objednat správný náhradní díl pro každý dostupný model smartphonu. Měli byste však vědět, že na trhu jsou velké rozdíly v kvalitě. Zejména na náhradní díly Apple, pro které nejsou na volném trhu dostupné žádné originální náhradní díly, byste se měli podívat blíže. 

Když jste se rozhodli pro náhradní díl a vaše objednávka dorazila, měli byste si ji důkladně prohlédnout. Netrapte se ochrannými fóliemi a štítky, ale věnujte zvláštní pozornost poškození, zbytkům lepidel a celkovému zpracování. Dělá na vás náhradní díl dobrý dojem? Poté jej položte na pracovní plochu.

2. Získejte správné nástroje

Před opravou si zjistěte, jaké nástroje potřebujete. Mnoho dodavatelů nabízí také náhradní díly spolu se správným nářadím v sadě. Buďte opatrní, když obdržíte nástroj jako dárek zdarma. Často jde jen o podřadné nářadí, u kterých riskujete v nejhorším případě poškození telefonu. Vysoce kvalitní nástroje jsou nejen bezpečnější a pomáhají vám pracovat rychleji, ale také vydrží pro budoucí opravy.

3. Připravte si pracovní prostor

Pro opravu smartphonu by vaše pracoviště mělo být vždy uklizené. Abyste během opravy neztratili malé části, jako jsou šrouby, měli byste všechny odstraněné části umístit do třídicí krabice nebo na magnetickou podložku. Pracovní plocha by měla být také čistá, aby nedošlo k poškrábání povrchu vašeho smartphonu.

4. Udělejte si dostatek času

Opravu je lepší provést v kuse, aby nic nezůstalo ležet a neztratilo se. Naplánujte si trochu více času, zvláště pokud je to vaše první oprava.

5. Bavte se

Chystáte se opravit svůj smartphone sami, nákladově efektivně a udržitelně. Dostatečný důvod k dobré náladě. Na YouTube si pusťte několik videí s opravou Vašeho telefonu a dejte se do toho!

6. Zálohujte svá data

Pokud stále můžete připojit zařízení k počítači, měli byste vždy před opravou svá data externě zálohovat. Pro opravu iPhonů má Apple svůj vlastní způsob zálohování. Stejně tak i telefony Android můžete zazálohovat podle návodů na android.com

7. Proveďte funkční test

Než zvednete šroubovák, vyzkoušejte všechny hlavní funkce vašeho zařízení. Volání, sluchátko, mikrofon, bluetooth, wifi, přední a zadní kamery atd.

8. Vybíjení elektrostatických nábojů

Novější smartphony jsou obvykle dobře chráněny před elektrostatickým výbojem. Při opravách však doporučujeme nenosit statické materiály, jako je vlna, fleece nebo nylon. Před opravou byste se také měli vyvarovat chození po koberci s ponožkami. Pro jistotu můžete potenciální náboje ze svého těla vybít dotykem ohřívače nebo jakéhokoli jiného kovového předmětu, např. radiátoru.

9. Vypněte zařízení a odpojte baterii

Před otevřením zařízení jej musíte vypnout. Abyste se vyhnuli zkratům, měli byste také odpojit konektor baterie, jakmile se odkryje.

10. Proveďte funkční test

Po opravě byste měli dotykovou obrazovku a všechny důležité funkce znovu vyzkoušet. Jedině tak zjistíte, zda byla vaše oprava úspěšná. Některé funkce mohou například selhat, pokud je kabel připojen nesprávně.

11. Nezapomeňte na voděodolnost

Pamatujte, že váš smartphone již není 100% vodotěsný, jakmile byl jednou otevřen. Displej můžete přelepit lepícím rámečkem. Tím je však chráněn pouze před stříkající vodou. Rozhodně ale nedoporučujeme žádným způsobem pokoušet štěstí, vodě se raději vyhněte.

A to je všechno, toto jsou nejobecnější pravidla, které musíte znát pro úspěšnou opravu, jde o úplné základy, ať už budete řešit rozbitý displej, výměnu baterie, nebo výměnu zadního krytu, využijte návody na YouTube, kterých je dost a nikdy nekoukejte jen na jeden návod, pusťte jich několik, často jsou videa na YouTube záměrně upravena a zjednodušena.

A jak už padlo na začátku, kdybyste si na opravu nevěřili, obraťte se na nás, rádi vám pomůžeme.

Váš MobilCare.